1. Mając na uwadze zagrożenie dla zdrowia i życia Ksiądz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga, udzielił dla wiernych Archidiecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta do 29 marca br. Zgodnie z kryterium KEP z dnia 12 marca 2020r.
A mianowicie:
– osobom w podeszłym wieku
– osobom z objawami infekcji chorobowych
– dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym świadczącym opiekę nad małoletnimi.
– osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
2. Skorzystanie z dyspensy oznacza że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie (tj. Do 29.03.2020) nie jest grzechem, jednak nie zwalnia to z obowiązku pobożnego przeżycia liturgii transmitowanej przez telewizję, radio i internet. Wierni w stanie łaski uświęcającej lub wzbudzający w sobie szczery żal za grzechy połączony z postanowieniem naprawy swego życia wg zasad wiary świętej mogą przyjąć duchową komunię świętą.
3. W czasie liturgii do dnia 29.03.br. Należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
– kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
– ogólne przepisy liturgiczne przewidują kilka form przyjmowania komunii świętej: na klęcząco, stojąc do ust, komunię duchową i do rąk wiernego. Zachęcam do tradycyjnego przyjmowania komunii św. w naszej parafii.
– znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania ręki
– cześć krzyżowi należy oddawać tylko przez przyklęknięcie
– rezygnujemy z napełniania kropielnic wodą święconą. Woda święcona, którą błogosławimy na znak odnowienia i umocnienia wiary, i którą się posługujemy do błogosławieństwa, jest Bożym darem, który służy do użyźniania ziemi, a także do oczyszczania naszych dusz i ciał. Poświęcona woda jest także znakiem błogosławieństwa Jezusa Chrystusa dla osoby, która z wiarą z niej korzysta. Jest znakiem naszego wszczepienia w Chrystusa Zmartwychwstałego. Z tej właśnie racji wierni powinni mieć w domach wodę święconą i korzystać z niej, nawet codziennie na początek i koniec dnia. W dni powszednie woda święcona będzie do wzięcia w zakrystii. Proszę przynosić tylko naczynia na wodę święconą.
– kościoły mają być otwarte. Drzwi w czasie nabożęństw powinny być stabilnie otwarte dość szeroko, aby z łatwością możnabyło wejść i wyjść ze świątyni.
4. Msze św. w naszych kościołach w niedziele będę sprawował wg planu i zamówionych intencji.
5. Kościół parafilny i kościoły na filiach będą otwrte w ciągu dnia (10.00-18.00).
6. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym w dni powszednie od 10.00 – 12.00. Zakończona modlitwą Anioł Pański i śpiewem suplikacji.
7. Msze św. będę odprawiał w kościołach naszej parafii o godz. 16.00.
8. Jeżeli ktoś by chciał przyjąć sakrament spowiedzi św. i komunię św. w swoim domu proszę to zgłosić.
9. Najważniejszym zadaniem w Wielkim Poście jest nasze nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia. Okoliczności, które zdominowały obecny czas, przypominające nam o kruchości naszego życia, dobitnie nam mówią o potrzebie pokory i silnej wiary w Boże miłosierdzie. Zatem zachęcam w tym szczególnym czasie do osobistej i rodzinnej modlitwy w zaciszu swojego domu w intencji oddalenia od Polski i Świata całego pandemii koronawirusa. Niech to będzie również czas pogłębiania więzi w kościele domowym.
10. Po każdej niedzieli i po liturgiach odprawianych w dni powszednie należy przetrzeć drzwi wejściowe do kościoła, klamki, ławki, krzesła, oparcia itp. Wszystkie miejsca, których dotykają wierni, odpowiednim środkiem dezynfekującym. Proszę aby odpowiedzialni za to byli parafianie, którzy sprzątali kościół przed niedzielą tzn. Że taki dyżur trwa od soboty do piątku wieczora.
11. Jubilatom i solenizantom nowego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.
12. Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby parafii.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.