Ogłoszenia duszpasterskie 05.04.2020r. Niedziela Męki Pańskiej – Palmowa.

1. Niedziela Męki Pańskiej tzw. Palmowa rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia z centralnymi wydarzeniami zbawczymi w Triduum Paschalnym. Dzisiaj na początku każdej Mszy św. święcimy palmy.
2. Troszcząc się o zdrowie wszystkich mieszkańców parafii i opanowanie epidemicznych zagrożeń bardzo serdecznie proszę wszystkich do stosowania się do zarządzeń władz państwowych, służb sanitarnych i zarządzeń Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Zarządzenia zakazują organizowania zgromadzeń i spotkań, również w kościele powyżej 5 osób. Na mocy dekretu naszego Księdza Arcybiskupa obowiązuje wiernych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dyspensa – od obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w Niedzielę i święta do 19 kwietnia br. Na Mszę św. i liturgię Triduum Paschalnego, każdy wierny przybywa mocą własnego wyboru, jednak pamietajmy, że to nie zwalnia nas z odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne i drugiego człowieka. Zatem na Mszę św. zapraszam zamawiających intencję, rodzinę i ewentualnie innych parfian w liczbie nie przekraczającej 5 osób w kościele. Inni wierni mogą być przed kościołem w odległości od siebie 2m.
3. Spowiedź św. w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę – po otwarciu kościoła parafialnego o godz. 10.00., po Mszy św. sprawowanej o 12.00. Po każdej spowiedzi będzie udzielona Komunia św.
4. Komunia św. poza Liturgią, może być zwyczajnie udzielana wiernym, aż do Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Po tej Liturgii, aż do Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek – Komunia św. jest możliwa tylko w myśl zasad Komunii św. dla chorych. Po Liturgii Męki Pańskiej aż do Liturgii Wigilii Paschalnej, można udzielać komunii św. na sposób Wiatyku.
5. Święte Triduum Paschalne – to najważniejszy czas i najważniejsze wydarzenia Historii Zbawienia. Mimo niedogodności z powodu niemożności uczestniczenia w tych wydarzeniach w kościele. Zadbajmy jednak, aby owocnie i z wielką wiarą przeżyć te wydarzenia we własnym domu uczestnicząc w liturgiach transmitowanych przez telewizję, radio i internet.
6. WIELKI CZWARTEK – dzień ustanowienia przez Jezusa w Wieczerniku Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu naszą modlitwą otaczamy wszystkich kapłanów znanych nam i nie znanych. Msza św. Wieczerzy Pańskiej w kościele parafialnym będzie odprawiona o godz. 18.00. W tym roku nie będziemy przygotowywać tzw. Ciemnicy. Zapraszam na adorację Jezusa Eucharystycznego w Tabernakulum po liturgii do godz. 21.00.
7. WIELKI PIĄTEK – nie odprawia się w kościołach Mszy św., tylko w godzinach popołudniowych lub wieczornych Liturgię Męki Pańskiej. To dzień skupienia przy krzyżu Chrystusa. Adoracja Jezusa Eucharystycznego w Tabernakulum od godz. 10.00 – 18.00. Droga Krzyżowa będzie odprawiana o godz. 10.00. Po Drodze Krzyżowej możliwość skorzystania ze spowiedzi św. O godz. 15.00. Koronka do Bożego Miłosierdzia, po modlitwie również okazja do spowiedzi św. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. W czasie liturgii czytamy Słowo Boże z Męką Jezusa wg św. Jana, modlimy się za wszystkie stany kościoła i lud wierny, odsłaniamy Krzyż i adorujemy. Adoracji Krzyża w tym roku dokonujemy przez pełne wiary przyklęknięcie na jedno kolano lub na dwa, (kto nie może przyklęknąć – czyni głęboki skłon głowy), nie całujemy i nie dotykamy Krzyża. Po komunii św. przeniesiemy Najświętszy Sakrament do grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 21.00. W Wielki Piątek rozpoczniemy Nowennę do Bożego Miłosierdzia, którą będziemy celebrować codziennie o godz. 15.00 do Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Pamiętajmy, że w Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły.
8. WIELKA SOBOTA – dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz. 10.00. do Liturgii Wigilii Paschalnej. Warto w tym dniu również zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W tym roku z wiadomych względów nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach i przy Krzyżach na wioskach. Zachęcam wszystkich parafian do odmówienia modlitwy błogosławieństwa pokarmów we własnych domach na rozpoczęcie rodzinnego śniadania wielkanocnego (tekst modlitwy błogosławieństwa jest wywieszony w gablocie przed kościołem, zamieszczony na stonie internetowej parafii, kilkanaście kserokopii wyłożonych jest na stoliku przy wyjściu z kościoła). WIGILIA PASCHALNA rozpocznie się o godz. 18.00. bez obrzędu poświęcenia ognia. Liturgię rozpoczniemy od zapalenia w ciszy Paschału i śpiewu Orędzia Wielkanocnego, będziemy słuchać Słowa Bożego, zaśpiewamy uroczyste Alleluja, weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowieniu przyżeczeń chrzcielnych.
9. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – MSZA ŚW. REZUREKCYJNA w Kościele parafialnym o godz. 6.00., bez procesji wokół kościoła. Po modlitwie uroczyste błogosławieństwo wiernych Najświętszym Sakramentem w kościele i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem całej Parafii przed drzwiami kościoła. Proszę, aby tradycyjnie w tym czasie biły dzwony na wierzy kościoła.
10. W tym roku ze względu na epidemię i sanitarne obostrzenia z tym związane w kościołach filialnych nie odprawia się liturgii wielkiego piątku i soboty.
11. W Niedzielę Zmartwychwstania Msze św. na filiach o następujących godzinach: 8.30. Lutkowo, 10.00. Biała, 11.30. Linówko, 13.00. Starzyce.
12. W Poniedziałek wielkanocny – II dzień świąt Msze św. wg stałego porządku niedzielnego.
13. Przykazanie kościelne 2 i 3 mówi nam: Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i Przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię św. Okres wielkanocny trwa do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, tj. Do 31 maja br. ” Tam gdzie poszczególni wierzący znajdują się w bolesnej niemożności uzyskania rozgrzeszenia sakramentalnego, należy pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy votum confessionis, czyli stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, uzyskują przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych” (por. KKK, nr 1452).
14. Papież Franciszek udzielił odpustu zupełnego na czas pandemii. Dotyczy on trzech grup wiernych:
1. zarażonych koronawirusem pozostających w szpitalach bądź kwarantannie domowej,
2. pracowników służb medycznych oraz osób opiekujących się tymi chorymi,
3. wszystkich wiernych, modlących się o ustanie pandemii i życie wieczne dla jej ofiar (poprzez: adorację Najświętszego Sakramentu – przynajmniej pół godziny, lekturę Pisma Świętego – przynajmniej pół godziny, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo Drogi Krzyżowej czy inne nabożeństwa). Decyzją Ojca świętego do otrzymania odpustu zupełnego wystarczy samo pragnienie spełnienia zwykłych warunków odpustu tj. Spowiedź św, Komunia św, modlitwa w intencjach Papieża, – jak tylko będzie to możliwe. Warunkiem dostąpienia odpustu zupełnego dla tych osób jest: a) brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, b) łączność duchowa poprzez transmisję z Mszą św., bądź Liturgią Godzin, modlitwa różańcowa, Droga Krzyżowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, albo przynajmniej pobożne odmówienie modlitwy Ojcze nasz, Wierzę w Boga imodlitwy do Maryi, c) ofiarowanie tego doświadczenia w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich.
15. Od dzisiaj do Wielkiej Soboty zachęcam Was do duchowej wspólnoty modlitewnej przy Krzyżu w swoim domu. Na stole należy postawić Krzyż i zapalić świece – tak jak na kolędzie , o godz. 20.00. i odmówić w gronie rodziny lub indywidualnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia lub Litanię do Krzyża Świętego.
16. Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby parafii. Bóg zapłać za modlitwę.
17. Kochani Parafianie w tym szczególnym czasie wielkiego tygodnia i świąt wielkanocnych dbajcie o swoje zdrowie, swoich bliskich i innych ludzi. Nie wychodźcie bez potrzeby z domu. W liturgiach uczestniczcie oglądając w telewizji czy internecie. Modlę się za Was, aby nic złego Was nie spotkało. Bóg z Wami.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.